Posted on

Hava Durumu Tahminlerinin Tarım Sektörüne Etkisi Nedir?

Hava durumu ölçümleri, umumiyetle meteoroloji istasyonları aracılığıyla meydana getirilen ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar gayretı ve yanü, rutubet büyüklükı, gaz yuvarı tabncı, yağış miktarı ve türü gibi çeşitli hava koşullarını ölçmek muhtevain kullanılır.

Hava durumu ölçümleri umumiyetle manuel veya otomatik yöntemlerle kuruluşlır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri aracılığıyla meydana getirilen elle ölçümlerdir. Bu görevliler, umumiyetle radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine göre alev, rutubet ve rüzgar gayretı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak meydana getirilen ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve belli başlı aralıklarla hava koşullarını ölçefrat. Bu ölçümler daha azca maliyetli ve daha uçarıdır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini sağlamlayarak, hava tahminleri ve iklim bileğanlayışikliği çhileışmaları gibi biraşırı alanda kullanılır. Bu ölçümler, yevmi hava tahminleri, katıksız afet ikazları ve vesair meteorolojik bilgilerin sağlamlanmasına yardımcı evet.

Hava bilgisi, hava ve iklim vakalarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini gibi konularla ilgilenen bir fen dalıdır. Bu alanda faaliyet gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Biraşırı ülkede meteorolojik hizmetler, milli müdafaa bakanlıkları veya çaşama bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, peyk verilerine ve vesair kaynaklara erişim sağlamlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve vesair meteorolojik hizmetleri üretirler.

Ulusal Hava bilgisi Kurumları, Dünya Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milel bünyeu aracılığıyla tanınmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri koordine kılmak, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını hazırlamak ve iklim bileğanlayışikliği ile alakalı tetkikatı teşvik kılmak gibi görevleri namına getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir